WEWNĘTRZNY KONFLIKT

Kto z nas nie zna stanu wewnętrznego rozdarcia?! Myślę, że nie ma takiej osoby, która tego stanu nie doświadczyła w swoim życiu. Kiedy jesteśmy w stanie wewnętrznego konfliktu mamy poczucie, że stoimy w miejscu i nie możemy zrobić kroku do przodu, nie widzimy idealnego rozwiązania, które dałoby nam spokój ducha jaki miałyśmy wcześniej.
Może nie zdajesz sobie z tego sprawy ale wiele naszych zachowań auto-sabotażowych to właśnie efekt naszego wewnętrznego konfliktu. Co może wyglądać tak, że z jednej strony wiem, że nie powinnam wydawać pieniędzy – planowałam oszczędzać ale nie dotrzymałam danego sobie słowa i wydałam pieniądze albo też obiecałam sobie, że nie będę już odkładać rzeczy na później po to, aby umknąć nieprzyjemności i odpuściłam sobie mój plan. Bardzo często jest tak, że nie rozumiemy tego stanu. Jesteśmy natomiast rozdarte pomiędzy jedną opcją, a drugą. Dochodzi do tego często niezrozumienie, ponieważ najczęściej jest to działanie z poziomu naszej podświadomym i dotyczy naszych nieuświadomionych przekonań albo programowania z dzieciństwa.
Wewnętrzny konflikt to trudny czas, pełen stresu i zniszczenia. Osobiście staram się, jak najszybciej rozwiązywać moje wewnętrzne stany skłócenia, a to wymaga zauważenia tego i podjęcia działania. Jednak nie zawsze jest to, tak oczywiste i proste. Czasami dotyczy to silnych uwarunkowań z przeszłości, a tym samym wymaga to głębszej i dłużej pracy nad sobą. Nasz problem często dotyczy tego, że widzimy to jako wygraną albo przegraną albo też nie widzimy żadnego dobrego rozwiązania i wydaje nam się, że tak czy inaczej przegramy i to powoduje nasze zatrzymanie i strach przed zrobieniem kroku, czekamy na idealne rozwiązanie sytuacji.
Co powoduje wewnętrzny konflikt?
Niskie poczucie wartości- ten rodzaj konfliktu wiąże się z tym, że mamy niesamowicie wysokie oczekiwania względem siebie, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. To często powoduje nasz wewnętrzny konflikt i brak zadowolenia z nas samych i naszego życia. Czujemy się zblokowane i nie potrafimy zobaczyć tego, kim naprawdę jesteśmy i na co zasługujemy.
Zadowalanie innych- jeżeli skupiamy się w naszym życiu na zadowalaniu innych, a nie na naszych potrzebach i wartościach oraz granicach, wtedy również powstaje w nas konflikt. Niezaspokojone potrzeby dają o sobie znać, buduje się w nas frustracja i złość, które nie mają ujścia. Czujemy się coraz gorzej.
Strach przed odrzuceniem i zranieniem– to jeden z głównych czynników, który powoduje nasz konflikt i który podsuwa nam rozwiązania, które najczęściej nas ranią. Kiedy boimy się być sobą i kontrolujemy nasze relacje właśnie poprzez zadowalanie innych i dostosowywanie się do ich potrzeb, wartości i oczekiwań innych. A stoi za tym strach przed byciem odrzuconą oraz przed zranieniem drugiej osoby. Wierzymy na bazie tego, co wiemy z przeszłości, że dostosowując się unikniemy rozpadu relacji oraz dyskomfortu stawiania granic, mówienia o swoich potrzebach i wartościach, jednak to myślenie odrzuca zupełnie koszty jakie same ponosimy. Co więcej w relacji w której nie jesteśmy szczere i boimy się narasta niezadowolenie i niechęć, które wpływają negatywnie na trwałość i harmonię w relacji.
Problem z wybaczeniem/odpuszczeniem – często właśnie ta kontrola, o której pisałam wcześniej nie pozwala nam na to, aby zobaczyć drugiego człowieka takim jaki on jest. Co powoduje, że nie możemy wybaczyć sobie tego, jak się zachowywałyśmy w danej relacji i tego, że z jednej strony chciałybyśmy, aby nasze potrzeby były ważne, a z drugiej strony nie potrafimy trzymać granic i dbać o swoje potrzeby. I próbujemy zmienić tę osobę, po to, aby uniknąć konfliktu i jednocześnie pozostać w naszej strefie komfortu.
WYRÓŻNIONO 8 RÓŻNYCH TYPÓW KONFLIKTÓW WEWNĘTRZNYCH:
1. KONFLIKT MORLANY – dotyczy sytuacji, w której mamy przeciwstawne przekonania dotyczące etyczności danego zachowania. To sytuacja w której w relacji z osobą narcystyczną, aby ochronić siebie, kłamiesz. I z jednej strony wiesz, że chronisz siebie, a z drugiej strony kłamiesz, czyli robisz coś wbrew swoim zasadom.
2. KONFLIKT POLITYCZNY – występuje wtedy, gdy twoje wartości nie są w zgodzie z tym, które przedstawia Twoja partia, czy społeczność w której żyjesz. Może to również dotyczyć sytuacji, kiedy Twoje wartości i przekonania związane z polityką i państwem są inne od tych, które ma Twoja rodzina.
3. KONFLIKT MIŁOŚNY – powstaje w sytuacji, w której czujemy złość, frustrację, czy rozczarowanie na osobę, którą kochamy. Może też powstać w sytuacji, kiedy z jednej strony czujemy coś do drugiego człowieka ale nie mamy w sobie gotowość do związku i poważnego zaangażowania.
4. KONFLIKT RELIGIJNY – powstaje w sytuacji, kiedy nie zgadzamy się z niektórymi prawdami, czy zasadami związanymi z naszą wiarą. Może to się wiązać z sytuacją, w której dowiadujemy się o jakimś odkryciu, które przeczy temu, w co wierzyłyśmy albo też zachowanie osób reprezentujących religię, którą wyznajemy jest sprzeczne z naszymi wartościami.
5. KONFLIKT SEKSUALNY – powstaje w sytuacji w której mamy dwie przeciwstawne potrzeby związane z naszą seksualnością. Te konflikty mogą być związane z wyznawaną religią, np. mam potrzebę bliskości z moim partnerem ale moje zasady religijne nie pozwalają na bliskość przed ślubem, bardzo dużo tego typu konfliktów może dotyczyć społeczności LGBTQ+ i obowiązujących w danym społeczeństwie, czy religii zasad, czy przekonań.
6. KONFLIKT WEWNĘTRZNY – to konflikt, który wynika z sytuacji w której jesteśmy zmuszone do zachowania, które nie jest zgodne z tym, co myślimy i czujemy w danej sytuacji lub do osoby. Może to dotyczyć sytuacji w pracy lub w rodzinie, kiedy nie lubimy kogoś, czy byłyśmy skrzywdzone lub źle potraktowane przez daną osobę ale zwracamy się do niej uprzejmie i miło.
7. KONFLIKT EGZYSTENCJALNY – dotyczy sytuacji, w której jesteśmy w takim miejscu w życiu, gdzie zadajemy sobie kluczowe pytania w naszym życiu dotyczące jego sensu.
8. KONFLIKT ZWIĄZANY Z OBRAZEM SAMEJ SIEBIE – dotyczy sytuacji, w której nasze zachowanie jest inne niż to, w co wierzyłyśmy same o sobie. Czyli jesteśmy szczere i otwarte ale w sytuacji z kimś bliskim nie umiemy powiedzieć prawdy, ponieważ wiemy, że to zrani tę osobę i w związku z tym kłamiemy. Może to również dotyczyć samo-akceptacji naszego wyglądu, z jednej strony chcemy akceptacji siebie, jednak nie potrafimy pogodzić się z tym ile ważymy, jaki mamy nos itp.
Wiesz już czego może dotyczyć konflikt, który może pojawić się w Twoim życiu. A teraz powiem Tobie o tym, jak możesz się zbliżyć do jego rozwiązania.
OPÓR
Jest przyczyną wielu sytuacji w których nie dbamy o siebie i działamy na autopilocie. Opór to stan, w którym wiemy czego chcemy jednak podświadomie powstrzymujemy się przed tym i nie pozwalamy sobie na to doświadczenie. Jest to mechanizm obronny, który powoduje, że nie mierzymy się z tym co czujemy. Jednak emocje o których tutaj mówię są w naszej podświadomości, odcięłyśmy się od nich. Czyli opierając się nie pozwalamy sobie na dotknięcie tego wrażliwego miejsca, którego to dotyczy. Kiedy czujemy opór, nie potrafimy zrobić korku do przodu, nawet jeżeli na racjonalnym poziomie wszystko sobie wytłumaczymy to jednak mimo tego, nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Bardzo często nie mamy świadomości tego, czym konkretnie jest ten opór, co za nim stoi. W ten sytuacji kluczem jest pozwolenie sobie na tę wrażliwość i czucie emocji. Potrzebujemy również zbadać nasze przekonania dotyczące nas samych i świata. Tego na ile pozwalamy sobie na czucie emocji. Opór jest rezultatem tego, że nasze myśli, działania i przekonania są zgodne ze sobą i wspierają się wzajemnie.
PRZYWIĄZANIE
Warto również powiedzieć o naszym przywiązaniu, które również ma wpływ na nasz wewnętrzny konflikt. Z jednej strony chcemy czegoś, mamy potrzebę ale z drugiej strony głęboko w nas jest coś czego się tak bardzo trzymamy co nie pozwala nam na zrobienie tego i powstrzymuje nas. Często stoi za tym przywiązaniem również nasze przekonanie albo też nas strach przed odrzuceniem ze strony bliskich nam osób. Bardzo często po doświadczeniu traumy w dzieciństwie trzymamy się kurczowo spokoju albo określonego porządku w naszym życiu. I na myśl o zmianach i jakichkolwiek zawirowaniach całe nasze ciało drży i boimy się ich. Zmiana kojarzy nam się z utratą poczucia bezpieczeństwa.
Zakończenie konfliktu wymaga od nas dokonania wyboru. Co więcej wymaga to również od nas sprecyzowania tego, czego my tak naprawdę chcemy i potrzebujemy. Co i kto jest dla nas ważny. Jest to związane z budowaniem naszej samoświadomości i życiem w zgodzie z tym jakie są nasze wartości i kim jesteśmy.
Co nas może do tego doprowadzić?
Moje życie
Zastanów się proszę nad tym, czy żyjesz w zgodzie z tym jak chcesz żyć?
Czy ograniczasz się w niektórych z aspektów Twojego życia i pozwalasz innym zadecydować o tym, co jest dla Ciebie ważne?
Świadomość tego, gdzie idziemy i co jest dla nas ważne i podążanie za tym nadaje sens naszemu życiu. Co więcej im lepiej znamy siebie tym niej ulegamy wpływom innych ludzi i nie pozwalamy sobie na to, aby nasze życie stało się czyimś innym życiem.
Kim jestem
Jeżeli chcemy mieć wizję tego, czego pragniemy i potrzebujesz to wymaga to od nas budowania swojej samo-świadomość. Aby zdobyć jasność tego czego pragniemy i potrzebujemy wymaga to od nas podjęcia decyzji, a więc również zmierzenia się z naszym strachem przed odrzuceniem oraz z naszym perfekcjonizmem, czyli oczekiwaniem, że to co zdecydujemy i zrobimy będzie idealne. Jasność to punkt w którym łączymy nasze wartości i priorytety. Czyli żyjemy tak, jak chcemy żyć codziennie i każdego dnia. Wymaga to od nas zrozumienia tego, kim jesteśmy. A to możemy osiągnąć poprzez codzienną pracę nad sobą i budowanie relacji ze sobą.
Zdaję sobie sprawę z tego, że dotarcie do tego typu przemyśleń może nie być łatwą sprawą i nie dzieje się ot tak od razu. Sama dobrze o tym wiem. Jako 30 latka zaczęłam medytację i swoją podróż w kierunku samopoznania. Zaczynałam od 5 minut na podłodze w ciszy i spokoju, tylko ja i moje myśli. Dziś mam 45 lat i sporo dramatycznych wyborów za sobą i gruntowne przebudowanie swoje życia i tego kim jestem. A więc czas jest niezbędny, jednak bez działań będzie niczym. To co od zawsze mi pomagało w tej mojej wewnętrznej podróży i pracy nad sobą to mój entuzjazm, ciekawość i determinacja. Od razu powiem Ci o tym, że nie było idealnie, opór to moje drugie imię, ale w połączeniu z tym co powiedziałam wcześniej jestem dziś w tym szczęśliwym miejscu!
Co może Ci w tym pomóc: szczerość ze sobą, dziennik, refleksja, rozmowy, czytanie, słuchanie inspirujących ludzi, zadawanie pytań, proszenie o rady i refleksje.
Zacznij zastanawiać się nad tym, co daje Ci radość oraz to co Ci ją odbiera? Co dodaje Ci sił i chęci do działania, a co Ci tę siłę odbiera? Co lubisz robić, a czego nie lubisz?
Dbaj o to, aby te rzeczy były obecne w Twoim życiu.
Kiedy nie wiemy tego, kim jesteśmy, w co wierzymy, co jest dla nas ważne, w naszym wnętrzu panuje konflikt, nie wiem gdzie iść, co robić. Stań się swoją wewnętrzną przyjaciółką, zacznij dociekać, rozmawiać, pytać. I nie zapomnij o tym, że Twoja przeszłość jest równie ważna, co oznacza, że poznanie samej siebie z przeszłości jest nieodłączną częścią tego procesu. A to wymaga poznanie siebie samej z perspektywy tego dziecka, którym byłyśmy, nastolatki, młodej dorosłej i każdej innej wersji siebie. Wiąże się to również z akceptacją tego kim byłyśmy, co czułyśmy i przeżyłyśmy w przeszłości.
Ten proces doprowadzi Cię do sytuacji w której będziesz czuć spokój, pogodzenie z tym, co jest i co było. Co nie pozbawi Cię potrzeby zmiany i działań, nie zatrzyma to Twojego rozwoju. To spowoduje, że będzie on mógł przebiegać harmonijniej.
To co może być dla Ciebie wspierające to:
-medytacja oraz uważność
– staraj się wprowadzić do swojego życia zajęcia, które Cię relaksują, może to być praktyka oddechowa, joga, pilates, masaż, długie spacery, kontakt z naturą
-nauka rozpoznawania tego, co jest podpowiedzią intuicji, a co strachu. Głos naszej intuicji jest spokojnym głosem, asertywnym i nie ma w nim emocja. Natomiast głos strachu jest pełen silnych emocji. Bardzo często jeż też przepełniony racjonalizacją.
-zastanów się nad tym, czego się boisz? O ważne, aby poznać swój strach, bardzo ważne jest poznanie strachu, który przeżywałyśmy jako dziecko, ponieważ on często kieruje nami w dorosłości.
Wilczyco wierzę w Ciebie i całym sercem wspieram Twoją wewnętrzną przemianę!