NARCYSTYCZNE RODZEŃSTWO

Jeżeli wychowywałaś się w domu w którym jeden z rodziców lub oboje byli narcystyczni, wtedy bardzo prawdopodobne jest to, że Twoje rodzeństwo może również takie być. Oczywiście możesz też mierzyć się z narcystycznym rodzeństwem w sytuacji, w której Twoi rodzice nie mają narcystycznego zaburzenia osobowości. Wielokrotnie mówiłam o tym, że na to, czy ktoś ma narcystyczne zaburzenie osobowości, czy też rys narcystyczny składa się wiele rzeczy. Istotna jest kolejność narodzin. Płeć ma również znaczenie, ponieważ często dziewczynki i chłopcy są traktowani inaczej w rodzinie. Jest to również kwestia genetyki oraz nasz temperament i osobowość. Mają na to również wpływ okoliczności rodzinne, które miały miejsce, kiedy Ty przyszłaś na świat, a tym samym, kiedy Twoje rodzeństwo się urodziło. Sytuacja rodzinna, zachowanie rodziców i ich sytuacja życiowa to wszystko ma wpływ na nasze dzieciństwo, a tym samym na kształtowanie się naszej tożsamości.
Jeżeli podejrzewasz, że Twoje rodzeństwo, jest narcystyczne bardzo Ci współczuję, ponieważ są to często niesamowicie bliskie nam osoby, z którymi dzielimy wiele lat naszej historii, mnóstwo wspomnień i sytuacji. I separacja od nich może być czymś co jest niesamowicie dotkliwe i łamiące nam serce, szczególnie jeżeli Wasi rodzice już nie żyją.
Osobiście przez wiele lat mojego życia marzyłam o tym, aby mieć bliską i ciepła relację ze swoim rodzeństwem. Niestety pomimo wielu prób i starań to się nie stało i ostatecznie zdecydowałam się na zerwanie relacji. Co było niesamowicie trudne, a pogodzenie się z tym, wymagało ode mnie wiele wewnętrznej pracy.
Czasami zauważenie tej dynamiki pomiędzy rodzeństwem zajmuje nam lata. Co powoduje w nas wiele frustracji, niezrozumienia i poczucia zagubienia. Wiele osób zauważa cechy narcystyczne w swoim rodzeństwie już w bardzo wczesnym dzieciństwie. Szczególnie, jeżeli różnica wieku jest mała. I wyłapują sytuacje, w których dało się odczuć rywalizację, uprzywilejowanie, brak miłości i empatii.
Życie z narcystycznym rodzeństwem może być niesamowicie trudne i pełne dramatycznych sytuacji. W dzieciństwie możemy mierzyć się z przemocą emocjonalną, fizyczną oraz seksualną. Jeżeli doświadczałaś wiele krzywdy i przemocy ze strony swojego rodzeństwa, często jedynym rozwiązaniem jest zerwanie kontaktu i skupienie się na sobie oraz leczeniu swoich ran.
W dorosłości często sprawdzianem dla naszych relacji z rodzeństwem jest opieka nad chorymi rodzicami albo też podział majątku. Rozwiązanie tych kwestii może rodzić wiele problemów i bardzo trudnych sytuacji. Możesz mierzyć się z wieloma obliczami narcystycznej przemocy. Dlatego tak ważne jest zadbanie o siebie i postawienie oraz utrzymanie granic z takim rodzeństwem.
Co możesz robić, aby się przed tym ochronić?
Przede wszystkim zobacz tę relację taką jaka ona jest. Nie oszukuj się, ani nie trzymaj się nadziei na to, że będzie czymś więcej niż teraz jest. Taka postawa ułatwi Ci funkcjonowanie i przede wszystkim bezpieczeństwo. Przestaniesz dawać kolejne szanse, a tym samym przestaniesz skazywać się na odrzucenie i krzywdzące zachowania.
Kolejnym ważnym kokiem jest postawienie solidnych granic, takich których będziesz pilnować. Jak wiesz czasami, jedynym dobrym rozwiązaniem jest odcięcie się od toksycznej rodziny. Brak kontaktu to czasami jedyne wyjście, aby ochronić siebie i jednocześnie zapewnić sobie przestrzeń do leczenia ran. Jeżeli z jakiś powodów nie możesz tego zrobić, to podstawą jest poszukanie dobrej terapeutki/terapeuty, który dobrze zna dynamikę takiej rodziny i uzna Twoje doświadczenia i odczucia. Jeżeli odcięcie toksycznej rodziny to dla Ciebie problem to zacznij od stawiania małych granic. Zrób listę tego na co jesteś gotowa. Zastanów się czy jesteś gotowa na zmniejszenie częstotliwości spotkań? Jeżeli tak to jaki zrobisz pierwszy krok? A co z odbieraniem telefonów i odpisywaniem na wiadomości? Co myślisz o tym? Jakie granice jesteś gotowa postawić w tej kwestii?
Każdego dnia ucz się mówienie „nie”, przygotuj sobie zwroty, które będą Cię w tym wspierały i pozwolą Tobie na wybrnięcie w trudnych, czy kłopotliwych sytuacjach.
Przestań akceptować zachowania, które Cię krzywdzą i niszczą. W sytuacji, w której Twoje rodzeństwo stosuje przemoc względem Ciebie naucz się mówić „nie”. Nie zasługujesz na to, aby szanowana Twoją przestrzeń i dobrostan. To sytuacje, które wymagają od Ciebie jasnej postawy i granicy.
Pamiętaj proszę o tym, że żaden człowiek nie zasługuje na traktowanie bez szacunku. Zadbaj o siebie pamiętaj, że nawet jeżeli teraz macie kontakt to zawsze możesz go zerwać jeżeli sytuacja stanie się dla Ciebie wyjątkowo dotkliwa i niebezpieczne. To Ty podejmujesz decyzje, ponieważ to dotyczy Twojego życia.
Życzę Ci powodzenia i pamiętaj proszę, że #idziemyrazem